Části hřiště a jejich hranice

V našem seriálu o Pravidlech se dnes zaměříme na hranice hřiště. Při každé hře existuje celá řada situací, které mohou nastat - a většina z nich má spojitost s polohou míčku. Většinou na první pohled poznáme, v které části hřiště míč leží, ale jak to bývá, občas je něco na hranici. Stejně tak i míč může ležet na hranici nebo jinak zajímavě a mohou vzniknout dohady. K správnému posouzení je třeba znát přesné hranice částí hřiště i hranice hřiště samotného.

Číst dál: Části hřiště a jejich hranice

Golfová etiketa

Nedílnou součástí golfu je i etiketa a za naprostou samozřejmnost se považuje ohleduplnost. Žádný hráč by se na hřišti neměl chovat příliš hlučně, jakkoli rozptylovat své spoluhráče a jeho hra by měla být pouze taková, aby nenarušovala hru soupeřů. Toto platí o hře na odpalištích, v poli i na greenech. O jednotlivých pravidlech (a samozřejmě i nejčastějších chybách) podrobněji pohovoříme v průběhu následujících kapitol. Platí ovšem i obecné principy, kterými se musí řídit každý kdo vstupuje na hřiště.

Číst dál: Golfová etiketa

Hra na hřišti

Po dobře odehrané ráně z odpaliště náš míček zpravidla zamíří na fairway. I zde však může skončit v pozici, která není zcela ideální. Jak si tedy počínat? Na zadní straně originálních anglických Pravidel golfu je hezký slogan: "Hraj míč jak leží, hraj hřiště jak jej najdeš. Jestliže nemůžeš udělat to ani to, počínej si fér. Abys sis mohl počínat fér, potřebuješ znát Pravidla.". Je v tom podstata této úžasné hry a důležitosti jejích Pravidel. Podíváme se trochu do historie a vývoje Pravidel golfu.

Číst dál: Hra na hřišti

Hra na odpališti

Dnes si probereme, co říkají Pravidla o hře na odpališti. A začneme definicí, která říká, že… Odpaliště právě hrané jamky je prostor, ze kterého hráč začíná hrát jamku. Hráč musí začít na správném, jemu určeném odpališti (např. pro jeho kategorii jsou určena odpaliště žlutá). V rámci Pravidel pro hráče znamená odpaliště plochu, která je určena z přední strany značkami dané sady odpališť, postranní a zadní hranici odpaliště tvoří obdélník, který vznikne naměřením dvou délek hole dozadu od značek odpaliště. Aby byl míč mimo tuto hranici, musí být celý mimo hranici. Někdy se spoluhráči významně sehnou a kontrolují linii značek a natýčkovaný míč. Naznačují tím, jestli hráč nehraje před značkami. Pokud ale míč jenom z části přesahuje linii předních bodů značek a nepřesahuje ji celý, je vše v pořádku. Hráči by si ale měli dávat pozor, jsou pak z toho potom zbytečné komplikace.

Číst dál: Hra na odpališti

Hra v bunkeru

Bunkeru se také říká písková past. Některé bunkery vypadají hrozivě a hráč má těžkou práci se dostat ven. I známý profesionální hráč Duval si zahrál v bankru na 17. jamce v St.Andrews čtyři rány. Tento článek slouží ale k tomu, aby se bunker nestal pro nás pravidlovou pastí, abychom si nepřivodili ještě nějaké trestné rány navíc a poznali možnosti pravidel, které mám dokonce při hře pomohou.

Číst dál: Hra v bunkeru

Upoutávka

Hledáme dětské talenty od 3 let po celý rok!!!